Eveniment Erasmus

Studenți și profesori ai UAO au participat la un eveniment Erasmus în Turcia

Studenți și profesori ai Universității Agora din Oradea au avut parte de un schimb de experiență culturală și academică la Universitatea din Sakarya, Turcia.

În perioada 17-29 ianuarie 2022 s-a derulat primul eveniment de tipul Erasmus Intensive Programme în cadrul proiectului “Beyond the Limits: Developing Entrepreneurship via Creativity in Schools”, la care Universitatea Agora din Oradea participă în calitate de partener.

Prima săptămână a evenimentului a găzduit cursuri online, susținute de către cadre didactice și cercetători ai universităților partenere, din partea Universității Agora din Oradea participând asist. univ. dr. Dan Petrica, membru în echipa de implementare a proiectului.

A doua săptămână a evenimentului a găzduit cursuri față în față la campusul Universității din Sakarya, în localitatea Serdivan din Turcia. Reprezentanții Universității Agora din Oradea: asist. univ. dr. Felix-Angel Popescu (coordonator de proiect) și studenții: Ionuț-Raul Lucan, Georgiana-Maria Trifa, Nora-Andrea Kor, Alina-Florina Tărău, Ramona-Alexandra Iova, Patricia-Emanuela Karancsi, de la specializarea Poliție Locală, au participat la activitățile programului, care au constat în cursuri și workshopuri despre creativitate, precum și prezentări culturale ale țărilor de origine din care au provenit ceilalți parteneri ai proiectului: Universitatea de Monfort (Regatul Unit al Marii Britanii), Universitatea din Coimbra (Portugalia), Universitatea din Padova (Italia), Universitatea din Granada (Spania), Universitatea din Liepaja (Letonia) și gazda întâlnirilor, Universitatea din Sakarya (Turcia).

O componentă deosebită a programului a constat în vizita culturală la Istanbul, capitala Turciei, eveniment în cadrul căruia studenții români, britanici, italieni, spanioli, portughezi, letoni și turci au putut să înțeleagă mai bine experiența de student Erasmus.

Cu acest prilej, biroul Erasmus al Universității Agora din Oradea ține să mulțumească tuturor participanților pentru implicarea în acest proiect, în speranța că această experiență le va fi utilă în scopul învățării pe tot parcursul vieții.